Extreme Turkey

extreme tv web sitesinden kolaj
extreme tv web sitesinden kolaj

Ülkemizde ekstrem sporlar ne derece yaygın veya ne derece ekstrem? Kanı kaynayan adrenalin bağımlısı gençler ne yapsın, komşunun bahçesindeki ağaçlara çıkıp, kovalanana kadar ayvaları, incirleri mi yesin, yoksa camdan aşağı tencereyle suyu boşaltırken tereddüt etmeyen yaşlı teyzelerin camları önünde top mu oynasın? (Gerçi herkes artık mahalle olayının kalmadığını söylüyor, o yaş grubu da o halde PlayStation‘la eğleniyordur.)

Hem aynı heyecanı verecek, hem de dünyaca bir branş olarak kabul edilmiş, hatta Dünya, Avrupa şampiyonaları ülkemizde yapılan neler var bir bakalım.

Çeşme Alaçatı’da her sene slalom kategorisinde *PWA World Tour’un bir ayağı düzenlenmekte, bu sene de Myga Surf City‘de 10-15 Ağustos tarihlerinde “Surf’n Sound” sempatik ismine sahip organizasyon ile yapıldı. PWA sitesinde slalom sıralamalarında 14 erkek, 6 bayan sporcumuzu görün, övünün. Doğanın elverdiği dünyanın diğer bölgelerinde freestyle ve wave kategorileri de koşulmakta, mesela Westerland, Almanya.

2001 itibariyle başlanmış ve 2008’e kadar Burc Beach‘de devam etmiş olan temelde özel bir uçurtmaya belinizden bağlı olduğunuz kiteboard dünya şampiyonası var sırada. Hatta geçen sene Burc Beach’i de aşıp Kuruçeşme’de boardcular uçurtmalarının yardımıyla boğaz turu atıp, sahile görsel bir şov izletmişti. Organizasyonun tümüne ve Türkiye fotoğraflarına **KPWTnin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Geçen sene Avrupa Wakeboard Şampiyonasına ev sahipliği yapan Bursa Sukaypark, bu sene de 3-4 Ekim tarihlerinde ***CWWC World Trophy’nin Belgrad ve Finlandiya’nın ardından CWWC tarihinin en yüksek ödüllü ayağında boardcuları ağarlayacak. Buradaki sıralamalara da bir göz atın, sporcularımızın sayısı yine sizi şaşırtacak emin olun.

Bunların dışında Beşiktaş’ta kaykaycıların eksik olmadığı Barbaros Parkı’nda sürekli skateboard organizasyonlarına, hatta Emerica Kaykay Takımı‘na rastlıyoruz. Dağlarda Option Team’in snowboard workshoplarına rastlıyoruz, yani yavaş yavaş ve gittikçe bu sporlara ısınıyoruz.
Umarız yakında başarılı sporcularımızı herbir branşta daha da üstlerde göreceğiz.
*PWA (Professional Windsurfers Association)
**CWWC (Cable Wakeboard World Council)
***KPWT (Kiteboard Pro World Tour)
*******
Ercan Saraç’a katkılarından dolayı teşekkürler 🙂 Diğer yazıları için tık ve tık 🙂

Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s