İstanbul Modern’de yeni süreli sergi: Site

sarkis

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi geçtiğimiz hafta yeni bir serginin açılışını gerçekleştirdi. Malesef açılışa katılamadım ama e kısa zamanda ziyaret etmeyi planlıyorum 🙂

Küratörlüğünü Levent Çalıkoğlu’nun yaptığı “Site” çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis’in Türkiye’deki en kapsamlı sergisini sunuyor.

Sarkis, 100’den fazla sergisinden çektiği fotoğrafları, Avrupa müzelerinden davet ettiği çalışmaları, yıllardır atölyesinde biriktirdiği objeleri ile İstanbul Modern’de kendi geçmişinin izleriyle dolu bir kent inşa ediyor. 1960’ların başında gerçekleştirdiği kağıt üzerine guvaş çalışmalardan başlayarak, katran malzemeli karanlık enstalasyonlarına, kurum eleştirisi taşıyan düzenlemelerine, neon çalışmalarına ve farklı kültürleri bir araya getiren disiplinlerarası işlerine dek sanatçı, 50 yıllık sanatsal yaşamının tüm evrelerini yeniden yorumluyor.

Sergiyi gezen ziyaretçiler için de değişik bir uygulama yapmışlar. “Kendinden Bir Şey Bırak” yazan masanın üzerine sevdikleri nesneleri bırakarak Sarkis’in “Site”sinin bir parçası haline gelecekmişiz. Bunu düşünerek hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim 🙂

Bunların yanı sıra, sergiye paralel olarak Centre Georges Pompidou işbirliğiyle Genç İstanbul Modern’de “Site Atölyeleri” adlı eğitim programı gerçekleştirilecek, sergi boyunca Sarkis ziyaretçilerde buluşacak, piyano konserleri düzenlenecek ve sanatçının kendi sanatıyla ilişkilendirdiği filmlerden oluşan film programı İstanbul Modern Sinema’da gösterime girecek.

Gitmeden olmaz. En kısa zamanda kendim de tanık olmak üzere İstanbul Modern yollarına düşeceğim. Sergi 10 Ocak’a kadar devam edecek.

Detaylı bilgiye İstanbul Modern’in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s