Cable Wakeboard Dünya Şampiyonası için Bursa’dayız!

cablewakeboard

CWWC‘nin geçen seneki Avrupa Şampiyonası organizasyonundan sonra, bu haftasonu da Cable Wakeboard Dünya Şampiyonu Bursa’da belli oluyor. Aralarında 6 Türk sporcunun da yer aldığı, toplamda 100.000 doları aşkın ödüllü şampiyonanın sponsorları arasında NTVSpor’u da gördüm, ancak TV’de yayınlanacak mı ona dair sitelerinde birşey göremedim. Biz de bu sefer Sukaypark‘ta yerimizi izlemek için alacağız.

cwwc-tour-bursa

Gelelim olayın izleyicilik dışındaki kısmına, her ne kadar bu sezonun sonu gelmiş olsa da, önümüzdeki yaz için hem hesaplı, hem keyifli, hem yakın mesafe (İstanbul için), cable wakeboard’u nasıl nerde kaça yaparız ?

Wakeboard’u biraz anlatmak gerekirse, iki ayağın snowboard modeli biraz kısa ve genişi (140x45gibi) bir board’a bağlı botlara geçirilip sabitlendigi, elinizde bir tekne veya kablo sistemi tarafından çekildiginiz halatın tutma barı (handle) olduğu, suyun üzerinde kaydığımız, hoplayıp zıpladığımız bir spor. Sizi çekmekte olan bir tekne ise wakeboard, bir telesiyej kablo sistemi ise adı cable wakeboard oluyor. Tekneli olanı tatil bölgelerinde banana, jetski, ringo yaptıran su sporları merkezlerinde görmüşsünüzdür belki. Dalgalı olmaması sebebiyle denizlerdense göller daha tercih edilesi. Sapanca Gölü’nde 2003’te Sapanca Su Kayağı Kulübü tesisinin açılışına gitmiş ve orda da keyifle denemiştik. Cable sistemleri ise çok daha yeni. Geçen senelerde açılan Bursa Sukaypark’ı, ardından Antalya’da açılan Hip-notics izledi. Bu hızla gidiyor olması ve tesislerde 15 yaşlarında gençleri raleyler, s-bend ler (aşağıda videoları mevcut) yaparken görmek insanı uluslararası başarılar konusunda ümitlendirmiyor değil. Demek ki olay az buçuk da tesismiş. Fiyatlara gelecek olursak, Sukaypark için konuşacağım, Bursa’ya gittiniz, terminale sadece 4km mesafede. (taksiyle 12-13 TL). İlk dersiniz tesisteki genel güvenlik, sistemi ve ekipmanı tanıma ardından suyun üzerine kalkış. Bunun için ana sistemden (~30km/s) bağımsız 20km/s civarı süratle sizi çekecek olan makaraya geçiyorsunuz. 45 dakika civarı ders akabinde 2 saat ana liftleri kullanım ücreti malzeme (board, kask, canyelegi) dahil 45 TL. İkinci gidişiniz sadece ana lift ve malzeme kirası olacağından 25 tl, eğer kendi malzemeniz var ise 20 veya 15 tl. Anlaşıldığı üzere kendi malzemem yok 🙂 2 saat nedir ki diyenlere, 1 saatte yorulup bırakmazsınız umarım diyorum ben de.

Tüm bunları yaptınız karnınız acıktı, yol üzerinde Köfteci Yusuf‘a gidiyosunuz hemen. Burası da inanılmaz hesaplı ve lezzetli bir yer, çok yakında çok daha meşhur olacak. Uludağ gazoz veya ayranla köfteleri götürdükten sonra kaymaklı ekmek kadayıfı yemeden dönmek bence olmaz. Diğer yemek alternatifleri olarak Sukaypark’ın kendi mutfağı da gayet lezzetli. O da mı olmadı? İkea’da İsveç köftesi veya 1 TL’ye sosisli daha ne diyim?

Bu arada meraklılarına tesisten Bursa yönüne giderken birkaç km sonra Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi mevcut. Yine bu civarda skatepark var.

Sukaypark ‘a Google Maps ile gidin.

@cablewakeboard ‘u twitter ile takip edin.

****

Ercan‘a güzel yazısı için teşekkürlerimizi sunarız:)

Share

Reklamlar

Cable Wakeboard Dünya Şampiyonası için Bursa’dayız!” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s